Posted on

Schudnite so zeleným čajom

Zelený čaj sa dlho používal v tradičnej čínskej medicíne na liečbu mnohých ochorení od bolesti hlavy až po hojenie rán. Považuje sa za najzdravší nápoj na svete, pretože Je nabitý antioxidačnými látkami a rôznymi látkami, ktoré sú prospešné pre zdravie. Mnoho štúdií ukázalo, že zelený čaj môže zvýšiť schopnosť organizmu spaľovať tuky a tak napomôcť chudnutiu.

 

Zelený čaj vám pomôže schudnúť

Flavonoidy a kofeín, ktoré sa v zelenom čaji nachádzajú pomáhajú zvýšiť rýchlosť metabolizmu, zvýšiť oxidáciu tukov a dokonca zlepšiť aktivitu inzulínu. Keď pijete šálku kvalitného čaju, do vášho tela sa dostáva veľké množstvo prospešných látok so silnými biologickými účinkami. Najznámejšou z nich je práve spomínaný kofeín. Šálka zeleného čaju obsahuje oveľa menej kofeínu (24-40 mg) než šálka kávy (100-200 mg), ale stále dosť, aby mala mierny účinok. Kofeín je dobre známy stimulant, u ktorého sa ukázalo, že napomáha spaľovaniu tukov a zlepšuje výkon.

  • Sú ochutené zelené čaje tiež prospešné?

Prínosy zeleného čaju nie sú obmedzované arómami. Či už pijete zelený čaj s príchuťou granátového jablka alebo brusnice čaj pôsobí rovnako zdravo na váš organizmus. Avšak, ak ochutenie obsahuje cukor, bude mať oveľa viac kalórií ako  nesladený čaj. Preto sa vyvarujte zelenému čaju s pridaným cukrom alebo umelými sladidlami.

  • Je dôležité, akú značku si vyberieme?

Áno, pretože existujú prekvapujúce rozdiely v kvalite čajových listov a v pridaných množstvách prísad. Je dôležité, aby zelený čaj, ktorý sme si vybrali, neobsahoval pridaný cukor, ako je uvedené vyššie. Majte na pamäti, že aj keď zelený čaj má mnoho zdravotných výhod, nie je hlavným zdrojom vitamínov. Takže hľadajme také značky, ktoré majú iba prírodné zložky a žiadne umelé prísady.

  • Je prospešný aj s ľadový?

Samozrejme, pretože ochladením nemení svoju chemickú štruktúru. Ale nezabudnite, že ľadový čaj môže byť riedený iba vodou. Je dobré si však pamätať, že najlepšie účinky na úbytku hmotnosti môžeme dosiahnuť horúcim čajom. V prípade zeleného čaju nedovoľte, aby sa voda uvarila celkom, následne ju nalejte na listy čaju a nechajte čaj stáť 2 až 4 minúty.

  • Ak neobľubujem zelený čaj, môžem konzumovať aj extrakt?

Áno, to môže fungovať tiež, ak do vody pridáte extrakt zo zeleného čaju a pijete ho namiesto čaju. Koľko výťažkov sa používa závisí od koncentrácie, ale zvyčajne 1 mililiter výťažku má ekvivalentný účinok ako 8-10 šálok antioxidantového zeleného čaju.