Posted on

Ako funguje kofeín

Kofeín vie povzbudiť metabolizmus, ale tvrdenie, že dodá telu viac energie a tým zvyšuje vytrvalosť, je nadsadené. Požitím kofeínu sa prirodzená únava len odloží na neskorší čas.

Ešte v r. 2003 bol kofeín na dopingovej listine Medzinárodného olympijského výboru, pretože dochádzalo k jeho nadužívaniu (zodpovedajúcemu až 13 šálkam kávy denne). V tejto chvíli však už na dopingovej listine nie je.
Obrázok
Šetrí glykogén

Jedna z komplexných štúdií o kofeíne ukázala, že čas, za ktorý došlo k fyzickému vyčerpaniu, bol o 19 % dlhší v skupine užívajúcej kofeín ako v kontrolnej skupine bez kofeínu. Suplementácia kofeínom pred cvičením ušetrila až 30 % svalového glykogénu. Ďalšia štúdia preukázala, že kofeínom sa dá počas prvých 15 minút tréningu znížiť tzv. glykogenolýza (t.j. rozklad glykogénu) až o 55 % v porovnaní s kontrolnou skupinou bez kofeínu. Kofeín teda pomáha v priebehu cvičenia šetriť svalový glykogén. Aj keď kofeín mierne zvyšuje vylučovanie vody, t.j. pôsobí diureticky, nebolo zistené, ani vedecky preukázané, že by spôsoboval nejaký výraznejší dysbalans elektrolytov v organizme, ktorý by bol príčinou zníženia výkonnosti či poškodenia zdravia. Preto sa v kulturistike i iných športoch používa ako vcelku bezpečné diuretikum.

Kofeín a tuky

Kofeín napr. v prípravku Caffeine Active má aj schopnosť podporovať spaľovanie voľných mastných kyselín, z ktorých sa uvoľňuje ďalšia energia potrebná na športový výkon. Podľa štúdie realizovanej na University of Guelph v Ontariu (Kanada) a uverejnenej v Journal of Applied Physiology boli zistené vysoké hladiny epinefrínu u osôb, ktoré pili vodu obsahujúcu 6 mg kofeínu / l. Po namáhavom a intenzívnom tréningu sa cítili menej unavené. Jedným z hlavných mechanizmov účinku je jeho priama väzba na tukové bunky, takže kofeín zabraňuje „pripojeniu“ ďalších molekúl na bunky s telesným tukom. Pokiaľ by sa na tukové bunky (tzv. adipocyty) viazali aj iné molekuly, mohli by podporovať vstrebávanie tukov do adipocytov a naopak vylučovanie tukov brzdiť. Na druhej strane kofeín stimuluje tukové bunky, aby odovzdávali viac tuku do krvného obehu, ktorým sa tuk dostane do rôznych tkanív, aby sa tam premenil na energiu. Kofeín tiež chráni adipocyty pred ukladaním tuku zo stravy, čím bunkám umožňuje, aby sa zmrštili a tak vlastne prispievali k vyrysovaniu.

Kofeín – stimulant účinkov NO?

Výskumníci z Hiroshima University v Japonsku tvrdia, že kofeín podporuje účinky oxidu dusnatého (NO). Mladým mužom podávali 300 mg kofeínu a potom merali prietok krvi svalmi predlaktia. Zistili, že kofeín zvýšil rozšírenie ciev v predlaktí, čím sa zvýšil prietok krvi. Zvýšenie vysvetlili ako zosilnený účinok NO.

Ako zvyšuje pozornosť?

Schopnosť kofeínu podporovať zvýšenú pozornosť bola už dobre opísaná. Stimulačný účinok kofeínu napr. v prípravkoch Caffeine Active alebo Xpower Non-Stop Driver na centrálny nervový systém spočíva v jeho funkcii antagonistu adenozínu. Adenozín je prírodná látka, ktorá reguluje aktivity mozgu a riadi stav spánku a prebudenia. Kofeín blokuje špecifické adenozínové receptory v nervovom tkanive včítane mozgu a tak udržuje stav bdelosti. Blokácia adenozínových receptorov môže byť taktiež príčinou zúženia krvných ciev a uvoľňuje tlak migrény a bolesti hlavy. To tiež vysvetľuje, prečo kofeín tvorí zložku mnohých analgetík.

Odporúčané množstvo

Akú dávku kofeínu teda užiť, aby nás skutočne povzbudil a aby sme vydržali dlhšie na bicykli či cvičili ešte intenzívnejšie pri rysovacom tréningu v posilňovni? Dávka kofeínu, ktorá má podľa štúdií celkom iste dokázaný vplyv na výkon, zodpovedá 5 mg/1 kg telesnej hmotnosti (400 mg u 80 kilového športovca). Dávky používané v suplementoch sú síce o niečo nižšie, ale ich pozitívny vplyv sa dá pozorovať ako pri námahe vytrvalostného typu, tak pri krátkodobejších výkonoch (napr. v šprinte). Typická dávka predstavuje asi 100 – 200 mg. Najväčší účinok sa prejaví 30 – 120 minút po podaní. Prostredníctvom telesných tekutín sa v tele ďalej distribuuje a následne sa metabolizuje a vylučuje močom. Priemerný polčas kofeínu v organizme je 4 hod.

Ing. Ivan Mach, CSc.
Zdroj: Aminostar