Posted on

Tréning s gainerom

Prvá a najdôležitejšia vec týkajúca sa kontrolovaného prírastku hmotnosti je to, že gainer je výživový doplnok. Doplnok, ktorý dopĺňa výživu, s rovnakými výživnými látkami ako tie, ktoré sa nachádzajú v potravinách. Ale na čo sú dobré?

Prírastok telesnej hmotnosti (svaly) sa dá dosiahnuť, ak po správnom tréningu svalov dostane telo dostatok živín (s konkrétnymi hodnotami), pre vývin. Počas obdobia naberania hmotnosti je potrebné prijať cca. 6 g / 1kg telesnej hmotnosti sacharidov a 2-3 g / kg telesnej hmotnosti denne.

Pre 80 kg muža je to 480 g sacharidov denne a 120 až 180 g bielkovín, čo je napríklad, veľmi zjednodušene – 640 g ryže a 600 až 900 g kuracieho mäsa denne a to ešte neobsahuje základné vlákniny (zeleniny). Konzumácie a trávenie takého veľké množstva potravín by bolo veľmi ťažké, preto vymysleli gainery.

Čo môže gainer obsahovať?

  1. Veľké množstvo ľahko stráviteľných a rýchlo sa absorbujúcich čistých sacharidov
  2. Bielkoviny vyššej kvality
  3. Aminokyseliny (hlavne glutamín a BCAA)
  4. Kreatín (pomáha dodávať energiu)
  5. Nitrox (zodpovedný za dodávku oxidu dusnatého a zásobovanie svalov živinami)
  6. Vitamíny a minerály

 

Prečo ho konzumovať?

  1. pretože ľahšie dostanete do svojho organizmu živiny, ktoré potrebujete, keďže gainer ich obsahuje vo vyššej koncentrácii ako potraviny (tj pre dostatočný príjem dostatočných stačí jesť menej);
  2. pretože obsahuje rýchlo sa vstrebávajúce uhľohydráty a bielkoviny, takže sa vaše svaly ihneď doplnia po tréningu živinami, aby sa mohla začať regenerácia;
  3. pretože podporuje účinnosť cvičenia, pomáha vám cvičiť, aby ste zo svojich svalov vyťažili maximum

 

Kedy a ako ho používať?

Gainer je najúčinnejší, keď ho konzumujete po cvičení. Počas cvičenia sa vytvárajú mikro poranenia vo svaloch, ktoré telo potrebuje obnoviť. Na to potrebujete živinu, ktorá sa používa po cvičení, počas regenerácie. Svaly k sebe priťahujú stavebné bloky, ktoré prakticky „blokujú“ mikroskopické poranenia a tým zvyšujú prierez svalov.

Má gainer vedľajšie účinky?

Jedna z najčastejšie kladených otázok o gainerovi je, či má škodlivý vedľajší účinok? Nie, nemá.

Nemá vplyv na mužnosť, nič sa pri konzumácií nescvrkne… Tieto prípravky sú testované výrobky, neobsahujú dopingové látky ani hormóny. Ich zložky sa nachádzajú aj v našich každodenných potravinách, jediný rozdiel je, že sú prítomné v ideálnom pomere, dobrej kvalite a oveľa vyššej koncentrácii.

Kedy uvidím výsledky?

Je ťažké to predpovedať, záleží to iba od Vás.