Odpovede znejú: áno, nie a nie pre naše účely. Mnoho trénerov pri tvorbe programov zameraných na odbúranie tuku uprednostňuje aeróbnu činnosť. Táto teória vychádza z uprednostňovania tukov ako zdroja energie pri ca. 70% – 85% maximálnej frekvencie srdca pre váš vek. Aeróbne programy majú však jednu, pre nás podstatnú, “chybičku” – znižujú silovú výkonnosť atlétov.
Možnosťou, ako sa dá jednoucho zistiť, že aeróbny tréning nie je to najlepšie pre silovo založených atlétov, je pohľad na maratóncov alebo bežcov dlhších tratí. Majú síce nízky podiel telesného tuku, ale ich silová výkonnosť určite nespĺňa nami želané parametre. Oproti tomu šprintéri, ktorí trénujú takmer výlučne anaeróbne, t.j. krátke šprinty a dvíhanie závaží v posilňovni, majú tiež nízky podiel tuku a pritom výborný svalový rozvoj.
Poďme teraz k nášmu programu. Jeho hlavné zásady môžeme rozpísať do bodov:
• používajte cviky zamerané na veľké svalové skupiny
• využívajte supersérie
• počet opakovaní by sa mal pohybovať medzi 8-12
• prestávky medzi cvikmi by mali spadať do intervalu 30-60s
• striedajte cviky na hornú a dolnú polovicu tela
Mnohé štúdie ukázali, že pri cvičení, ktoré vytvára laktát, sa uvoľňuje rastový hormón. Tento efekt dosiahnete používaním vyššieho počtu opakovaní a krátkych prestávok. Rastový hormón napomáha zníženiu celkového podielu telesného tuku. V skutočnosti má tento program určité aeróbne vlastnosti. Jeho výhodou je, že nestratíte svalovú hmotu a pritom si udržíte silu na prijateľnej úrovni. A samozrejme, schudnete!
Teda, pokiaľ príjmete menej kalórií, než koľko spálite. To je totiž základ. Pri úprave stravy doporučujem znížiť príjem sacharidov, prípadne obmedziť sacharidy na minimum a príjmať ich iba po tréningu. Na druhej strane by ste mali zvýšiť príjem rastlinných olejov.